Liberec chce na umělé trávě ve Vilniusu potvrdit roli favorita

16.09. 17:40

Hráči Liberce ve čtvrtek vstoupí do kvalifikace Evropské ligy. Severočeši se v 2. předkole hraném na jedno utkání představí ve Vilniusu proti litevskému FK Riteriai a budou chtít potvrdit roli jasného favorita. Vyrovnat se ale musejí s umělou trávou, která může být pro domácího outsidera výhodou.

Kvůli koronavirové krizi se hraje kvalifikace bez diváků a až na 4. předkolo Ligy mistrů jen na jedno utkání. Riteriai je v šestičlenné litevské lize poslední a v pohárech ještě nikdy nepřešel přes 3. předkolo. To Slovan je mnohem úspěšnější. V pohárech sice hraje poprvé od sezony 2016/17, ale tři z posledních čtyř účastí v kvalifikaci Evropské ligy proměnil v postup až do skupiny.

Riteriai v 1. předkole vyřadil Derry City po výhře 3:2 v prodloužení. "Pohár je vždy specifický, zvlášť když je to na jedno utkání. Ale buďme rádi, že se Evropa vůbec hraje. V Trnavě jsem zažil opačnou roli, že jsme byli naopak outsider a pak jsme postoupili třeba přes Legii Varšava. Stát se může cokoliv, domácí budou chtít postoupit, ale my se jednoznačně chceme porvat o to, abychom byli v dalším kole," řekl v nahrávce pro média liberecký trenér Pavel Hoftych.

Kvůli koronavirovým opatřením v Litvě včetně karantény pro cestující z Česka hrozilo, že se bude muset zápas odehrát na neutrální půdě. Liberečtí ale dostali od tamních úřadů výjimku pro vrcholové sportovce a jejich doprovod.

Riteriai hraje domácí duely na umělé trávě a na svém stadionu neprohrál ani jeden z 11 duelů evropských pohárů. "Jsou na umělku zvyklí, což je jejich výhoda. Ale naštěstí současná generace hráčů už je schopna umělku akceptovat, někteří na tom i vyrostli. Pro nás v dřívější době by to bylo těžší, ale dnes na tom hráči hrají, umí se na tom pohybovat. Rozdíl je trošku v odskoku míče. Dva dny jsme na umělce trénovali," přiblížil Hoftych.

Litevský tým byl založen teprve v roce 2005. Nejprve nesl název FK Trakai, vloni se pak přestěhoval do Vilniusu. Jeho maximem jsou dvě druhá místa z let 2015 až 2016.

"Litevská liga měla poslední dvě kola odložená, v Riteriai působí hodně fyzicky dobře vybavených hráčů. Jejich soutěž je trochu víc pouštěná než naše soutěž, nepíská se každý souboj. Určitě budou zvyklí hrát tvrdě a důrazně. Nebezpečný je však každý soupeř, jde i o to, co mu dovolíte vy," podotkl Hoftych.

Slovan se naladil víkendovou výhrou 2:0 v Českých Budějovicích a zvítězil ve dvou z dosavadních tří kol české ligy. "Můžeme tak jít do zápasu v klidu a se sebevědomím. Ten tým je poslední, bude se hrát na umělce, nemusí to být všechno ideální. Ale nás nic jiného než postup nezajímá," uvedl liberecký útočník Michael Rabušic.

Zápas začne ve čtvrtek v 18:00. Pokud Slovan postoupí, ve 3. předkole si zahraje s vítězem duelu Bačka Topola - FCSB. Na cestě do skupiny by pak musel zvládnout ještě 4. předkolo.

zpět na předchozí stránku

zpět na hlavní nabídku