LaLiga - souhrn 13. kola

10.11. 22:56

Real Madrid vyhrál v Eibaru a posunul se na chvíli do čela LaLigy, v sobotu večer jej ale vystřídala Barcelona, která díky hattricku Messiho sestřelila Celtu Vigo. Třetí místo patří Atléticu, které přehrálo doma Espanyol. Sevilla vyhrála městské derby na půdě Realu Betis...

Real Betis - Sevilla FC 1:2

Branky: 45. Loren Morón - 13. Lucas Ocampos, 55. Luuk de Jong

Sevilla po dvou letech zase dokázala zvítězit na stadionu Benita Villamarína a potvrdila vládu nad Andalusií. Los Verdiblancos přitom nebyli horším týmem, ale Sevilla zkrátka proměnila své šance a to bylo rozhodující. Na první trefu Lucase Ocampose ještě do přestávky odpověděl Loren Morón, ale na trefu Luuka de Jonga už domácí zareagovat nestihli.

El Gran Derbi patří ve Španělsku mezi nejsledovanější duely. Sevillské derby má zkrátka velkou tradici a natěšený stadion Benita Villamarina očekával vypjatou, dramatickou a konečně ofenzivní podívanou. První a velice nepřesný pokus vyslal směrem na Vaclíka Nabil Fékir, ale byla to jen taková vlaštovka, protože Vaclík nemusel vůbec zasahovat. Na druhé straně zase centroval Navas a hlavičkující de Jong Roblese nepřekonal.

Nerozhodný stav v derby nakonec vydržel pouhých třináct minut. Lucas Ocampos se zmocnil odvráceného balónu a přízemní střelou prostřelil brankáře Roblese - 1:0 pro Sevillu. Vedení hostů nemuselo dlouho trvat, protože o pět minut později si Betis vypracoval obrovskou příležitost, když centr Canalese sklepl Mandi a Nabil Fékir z malého vápna trestuhodně přestřelil branku.

Duel měl svěží tempo, fotbal diváky určitě nenudil. Před koncem prvního poločasu se Béticos dočkali. Fékir posadil balón na hlavu Emersona, ale před Vaclíkem ho ještě trefil Loren Morón a český brankář nedokázal zareagovat. Betis mohl do šaten výsledek i otočit, ale střelu Morena Vaclík dokázal pokrýt.

Aktivitu z konce prvního poločasu si domácí přenesli i do druhého dějství, jenomže v 55. minutě Banega prostrčil balón mezi dva stopery na Luuka de Jonga a nizozemský útočník skvěle zakončil. Sevilla podruhé v zápase zaskočila stadion Benita Villamarína a na tahu byli opět Verdiblancos. A měli šance, v 67. minutě na zadní tyči hlavičkoval jen do rukavic Vaclíka Moreno. Betisu se nedařilo překvapit obranu Sevilly a s ubývajícím časem se vkrádala do hry Rubiho svěřenců křeč. Sudí Hernández nastavil ještě dlouhých šest minut, během kterých se sice Betis nastěhoval před Vaclíka, ale krom několika centrů si nic zásadního nevytvořil. Sevilla vyhrála na půdě svého největšího rivala Betisu a dál se drží v popředí tabulky.

Getafe CF - CA Osasuna 0:0

Branky: -

Gól na Coliseum Alfonsa Péreze nepadl a Getafe v nezáživném utkání remizovalo s Osasunou 0:0. Výsledek je spíše úspěchem hostí, kteří budou s bodem spokojeni více. Nejblíže vstřelenému gólu byl až v nastavení Arambarri, ale náhradní brankář Herrera předvedl výborný zákrok.

Sotva se začalo hrát a před hostujícím brankářem Martínezem bylo pořádně horko, když Rodríguez nedokázal trefit prázdnou branku. Na druhou stranu šlo o ofsajdové postavení, takže kdyby Rodríguez rozvlnil síť, branka by neplatila. Domácí útočník byl zpočátku hodně aktivní a v 6. minutě jeho rána prosvištěla nad brankou.

Už v prvním poločase musela Osasuna střídat a zraněného brankáře Rubéna Martíneze nahradil Sergio Herrera. Nehrálo se v žádném vysokém tempu a vyložených šancí bylo poskrovnu. Jednu z nebezpečných akcí domácích musel Roncaglia odklízet na rohový kop, ale to bylo všechno.

Bohužel druhá půle nepřinesla výraznější změnu a diváci se dál nudili. Ze sedadel je zvedla až 79. minuta, kdy Molina zblízka orazítkoval břevno! Závěr zápasu už se zase kouskoval, přesto Getafe v poslední minutě sahalo po výhře. Po odraženém balónu pálil z hranice šestnáctky Arambarri a Herrera se natáhl k tyči a předvedl výborný zákrok. Domácí ještě zůstali u rohového kopu, ale z něho žádné nebezpečí nevzešlo. Getafe si rozdělilo body s Osasunou za bezbrankovou remízu 0:0.

Atlético Madrid - Espanyol Barcelona 3:1

Branky: 45+1. Ángel Correa, 58. Álvaro Morata, 90+1. Koke - 38. Sergi Darder

Po zásahu Sergiho Dardera to s Atléticem Madrid vypadalo všelijak, domácí se ale vzchopili, do šaten vyrovnali a po změně stran strhli vedení na svojí stranu. Atlético vyhrálo 3:1 a na vedoucí duo Barcelona - Real Madrid ztrácí jeden bod. Oba giganti však mají odložené El Clásicco k dobru.

Atlético Madrid mělo v nohách těžký zápas s Leverkusenem, který navíc výsledkově nezvládlo a ani proti Espanyolu nezačalo dobře. Hosté zase ve čtvrtek sehráli utkání Evropské ligy a bulharskému Ludogorci nastříleli šest branek.

Úvodní minuty patřily Atletům a v 16. minutě se objevil ve vyložené šanci Álvaro Morata. Jeho zakončení šlo mimo a i kdyby bylo úspěšné, jednalo se o ofsajd. Nerozhodný výsledek vydržel na Wanda Metropolitano do 39. minuty, kdy Sanchez posunul balón na Sergiho Dardera a jeho střela zapadla k tyči. Atlético bylo znovu v nesnázích, ale ještě do poločasu stihlo odpovědět. Na nadýchaný Moratův centr si naběhl Ángel Correa a jeho hlavička skončila v síti. Celou situaci ještě posuzoval VAR, ale nakonec nebyl shledán prohřešek proti pravidlům a branka platila.

Po přestávce začali Colchoneros náporem, v 50. minutě se marně dožadovali pokutového kopu a o pět minut později byl ve vyložené šanci zablokován Thomas Partey. Rojiblancos stupňovali tlak a v 58. minutě se dočkali. Álvaro Morata se zmocnil odraženého balónu a byť těsně bráněn, dokázal střelou k tyči poslat domácí do vedení.

Simeoneho svěřenci měli i další šanci na vstřelení gólu, ale Herrera po individuální akci přestřelil, stejně jako jedenáct minut před koncem Morata. Espanyol si žádný tlak nevytvořil a Jan Oblak nemusel řešit jediný vážnější moment.

Ve druhé minutě nastavení přišlo definitivní KO, Diego Costa přihrál z pravé strany na penaltový puntík a Koke přesnou ranou uzavřel střelecký účet utkání.

Athletic Bilbao - Levante UD 2:1

Branky: 57. Iker Muniain, 88. Ander Capa - 45. Sergio Postigo

Levante sice na půdě domácího Bilbaa vedlo zásluhou Sergia Postigy, ale ani to mu nestačilo na body. Po změně stran se totiž "Lvi" dostali do tempa a díky trefám Muniaina s Capou zůstávají tři body na stadionu San Mamés.

Bilbao se dostává do prostředí pohárových příček. Dnes odpoledne totiž zvládlo domácí utkání s Levante, i když se pro něj od začátku rozhodně nevyvíjelo ideálně. Od začátku ale Athletic jasně dával najevo, kdo je tady pánem. Iñaki Williams poslal z pravé strany před bránu perfektní míč, na který si naběhl Iker Muniain. Ten mířil pod břevno, kam brankář Aitor Fernández dokázal doskočit.

Hostující brankář měl obecně plno práce s ataky nápaditého soupeře. Další takový musel zastavovat, když se k hlavičce ve vápně dostal obránce Yuri Berchiche. Jeho centr o pár minut později zády k brance převzal Iker Muniain a poté se rozhodl, že lišácky proklouzne mezi dvěma obránci Levante. Narazil ale opět na dobře postaveného brankáře Fernándeze. V těchto chvílích Bilbao mačkalo svého soupeře a nedovolalo mu ani jeden výpad.

Williams dostal míč v 16. minutě a posunul ho na Unaie Lópeze. Ten z voleje pořádně protáhl Aitora Fernándeze, který balón vyrazil na roh. O pár minut později se skácel v pokutovém území Levante Córdoba, ale penaltu si ani přes posuzování VARu nevymodlil. Levante nemělo ze hry vlastně nic a jeho herní projev dnes nestál za řeč. A o to větší překvapení se konalo v nastavení první půle.

Po centru na zadní tyč vrátil míč před bránu Miramón, který našel nehlídaného Sergia Postiga. Jeho zakončení nemohl brankář Simón mít a inkasoval! To se domácí samozřejmě absolutně nelíbilo a nehodilo, protože jako favorit utkání se po jeho většinu snažil udeřit a byl mnohem aktivnější. Jenže po poločase vedlo Levante, což byl pro favorizované "Lvy" velký problém.

Do druhé poloviny utkání se už dostal Ibai Gómez, který vystřídal dnes nevýrazného Córdobu. A domácí mohli krátce po změně stran prohrávat už o dvě branky, což asi čekal málokdo. Rychlý protiútok zakončoval tvrdou střelou z osmi metrů José Campaña, Unai Simón však perfektně zasáhl nohama. Hostující celek velmi dobře bránil a Bilbau dělalo velké problémy vůbec přesně zakončit.

Bilbao bylo přesvědčeno, že si první branku zaslouží a naproti jí šlo po celý druhý poločas. V 57. minutě se konečně dočkalo. Obránce Capa stihl balón doběhnout ještě před tím, než překročil autovou čáru. Následně tak mohl odcentrovat na vzdálenější tyč, kde Iker Muniain hlavou mířil pod břevno.

To Bilbau samozřejmě nestačilo. K ráně se dostal Capa, jehož dělovku brankář Fernández přizvedl prsty nad břevno. Stejně tak si v závěru musel poradit s akcí Martíneze. Když už se zdálo, že se domácí budou muset spokojit s remízou, zasáhl dnes skvělý Capa. Pravačkou napálil míč po nahrávce od Martího na zadní tyč a jeho tým mohl slavit - 2:1.

RCD Mallorca - Villarreal CF 3:1

Branky: 13. Lago Júnior (pen.), 23. Daniel Rodríguez (pen.), 53. Takefusa Kubo - 49. Santi Cazorla (pen.)

Mallorca si po třech zápasech zase připomněla, jak chutná vítězství. Los Bermellones porazili díky dobrému začátku Villarreal CF 3:1 a o něco zlepšili své postavení v tabulce. V utkání se zahrávaly tři pokutové kopy, dva na straně Mallorcy proměnily Lago Júnior a Dani Rodríguez, úspěšnou penaltu Villarrealu měl na svědomí Santi Cazorla. Jediný gól ze hry obstaral na konečných 3:1 Kubo.

"Žlutá ponorka" nezačala na Mallorce vůbec šťastně a už po 11. minutách čelila pokutovému kopu. Kubu fauloval Iborra a Lago Júnior překonal Asenja i přestože ten dokázal tipnout správný směr střely. A to nebylo všechno, jen o pár minut později Asenjo fauloval Febase a sudí odpískal pokutový kop číslo dva. Lago Júnior tentokrát přenechal penaltu Danimu Rodríguezovi, který s ní naložil suverénně - 2:0.

Hosté ztráceli dva góly a vylepšit pozici před blížícím se koncem prvního poločasu mohl Santi Cazorla. Zkušený záložník napřáhl a jen těsně minul branku. Villarreal neodehrál dobrou půli a o přestávce posílil ofenzivu příchodem Chukwuezeho. Hostům se začátek druhého poločasu povedl. Hned ve 49. minutě fauloval Raillo Morena a Santi Cazorla vrátil Villarreal zpět do zápasu.

To však netrvalo dlouho a Mallorca si o chvíli později vzala dvoubrankové vedení zpět. Takefusa Kubo napřáhl ze střední vzdálenosti a Asenjo plachtil vzduchem zbytečně. Villarreal pak měl územní převahu, ale jeho akce končily povětšinou před domácí šestnáctkou. Mallorca velmi dobře bránila a o náskok se připravit nenechala.

FC Barcelona - Celta Vigo 4:1

Branky: 23. Lionel Messi (pen.), 45. Lionel Messi, 48. Lionel Messi, 85. Sergio Busquets - 42. Lucas Olaza

Hrdá Barcelona byla po zápase se Slavii vystavena další vlně kritiky a ve španělské lize na to odpověděla po svém. Čtyři góly v síti Celty Vigo a zisk důležitých tří bodů, které Blaugranas vrátili zpět na první místo před Real Madrid. Hattrickem se prosadil Lionel Messi a obzvláště jeho dvě trefy z přímých kopů stály za to. Jeden gól na konečných 4:1 obstaral Sergio Busquets.

Barcelona sice žádným tlakem nezačala, ale postupně se osmělovala a nakonec netrvalo dlouho a gólově se prosadila. Ještě než se tak stalo, chytil Messiho přízemní střelu z jeho typické vzdálenosti brankář Blanco. Ve 21. minutě ke smůle Celty zahrál ve vápně rukou Diop a sudí nařídil ve prospěch Katalánců pokutový kop. Lionel Messi si bez problému poradil a Barcelona vedla 1:0. Bylo to už v době, kdy hrála bez zraněného Nélsona Semeda, jehož nahradil zkušený Busquets.

Celta chtěla odpovědět prostřednictvím Lobotky, ale jeho rána se mezi tři tyče nevešla. Ve 42. minutě se místo Lobotky postavil k volnému přímému kopu Lucas Olaza a ter Stegen se nestačil divit. Olazova rána zapadla přesně k tyči a německý brankář neměl nárok. Nadějnou remízu hosté stejně neudrželi a ještě do poločasu si Barca vzala vedení nazpět. Lionel Messi se nenechal zahanbit a z podobné vzdálenosti jako Olaza rovněž trefil cíl.

Ernesto Valverde chtěl, aby jeho svěřenci zápas co nejrychleji rozhodli třetím, respektive čtvrtým gólem a tak se také stalo. Ve 48. minutě proměnil další přímák ve fantastickou trefu Lionel Messi, totožnou jako v prvním případě a Barcelona už vedla 3:1.

Hosté se už nedokázali dostat do tempa a bylo otázkou času, kdy Blaugranas přidají čtvrtý gól. Po hodině hry nevyzrál na Blanca Griezmann, ale co se nepovedlo francouzskému útočníkovi, to se vydařilo Sergiu Busquetsovi. Odražený balón napálil zpoza vápna rovnou do sítě. Barcelona tak zareagovala na vítězství Realu Madrid a vrací se na první místo.

SD Eibar - Real Madrid 0:4

Branky: 17. Karim Benzema, 20. Sergio Ramos (pen.), 29. Karim Benzema (pen.), 61. Federico Valverde

Ve středu Real Madrid roznesl na kopytech Galatasaray a úžasnou střeleckou formu si přenesl i do ligového zápasu s Eibarem. Bílý balet byl nekompromisní a domácí celek zničil čtyřmi góly. Rovnou polovinu, tedy dvě branky, zaznamenali z pokutových kopů Sergio Ramos a Karim Benzema, který se trefil i ze hry. Čtvrtý gól obstaral po hodině hry Federico Valverde.

Jestli Real Madrid v zápase s Betisem střelecky pohořel, tak si vše bohatě vynahradil v soubojích s Galatasarayem Istanbul a nyní Eibarem. Tureckému soupeři nasázel šest gólů, ligovému protivníkovi zase čtyři. Real se zároveň na chvíli posunul do čela soutěže.

Zinedine Zidane nechal jen na lavičce náhradníků hrdinu utkání s Galatasarayem Brazilce Rodriga, ovšem i tak byla úderná síla hostů obrovská. Vázquez, Benzema a Hazard se měli starat o ofenzívu a starali se o ní znamenitě. Už v 17. minutě vytvořil Real obrovský tlak na balón, Eibar se nestačil bránit a v závaru před Dmitrovićem zakončil do odkryté klece Karim Benzema. Sotva se Eibar vzpamatoval a musel čelit další nepříjemnosti a sice pokutovému kopu. Faul na Hazarda potrestal Sergio Ramos.

Defenzíva Eibaru byla jako na kolotoči a ofenzivní výpady Realu zachycovala jen s pomocí faulů. Ve 29. minutě Cote nedovoleně zastavil Lucase Vázqueze a v rozmezí několika minut měli hosté další penaltu. Karim Benzema byl stejně neomylný jako jeho předchůdce Ramos a Real Madrid už vedl 3:0. První poločas se Eibaru totálně sesypal.

Po přestávce to měli domácí hodně složité, v 57. minutě se marně dožadovali penalty a o pět minut později už inkasovali čtvrtý gól. Modrićovu přihrávku poslal rovnou z první do sítě Federico Valverde. Real vyhrál, jak odpoví Barcelona?

Valencia CF - Granada CF 2:0

Branky: 74. Daniel Wass, 90+7. Ferrán Torres

Už třetí soutěžní vítězství v řadě zaznamenala Valencia. Doma na Mestalle si poradila s nebezpečnou Granadou, pro kterou je to naopak už třetí ligová porážka v řadě. Granada tak vyklízí pozice právě na úkor Netopýrů, ti se totiž díky výhře ve vzájemném utkání už bodově dotáhli. Pod výhru 2:0 se tučným písmem zapsali Wass a Torres.

V žádném případě to nebyla pro Valencii jednoduchá výhra, vždyť první gól vstřelila až čtvrthodinu před koncem a pojistku dokonce v nastavení.

Granada v předchozích dvou zápasech prohrála a ve Valencii se moc chtěla vrátit zpátky na vítěznou vlnu. Do utkání vstoupila s větším elánem aktivněji, ale poměrně výrazné držení balónu k ničemu nevedlo. Dokonce ani k velké gólové příležitosti, či alespoň k něčemu, co by zaměstnalo nizozemského brankáře Cillessena. Ve 36. minutě byli domácí nuceni poprvé střídat a zraněného Kondogbiu nahradil Jaume Costa. Před koncem prvního poločasu přišla také největší šance dosavadního průběhu hry. Wass se z velké dálky rozhodl napřáhnout a Rui Silva musel vyrážet.

Gólu se ale diváci nedočkali, tedy prozatím. V 56. minutě už se sice radoval Dani Parejo, ale zbytečně protože po přezkoumání sudí Estrada branku odvolal. Na vině bylo stínění hráče, který stál v ofsajdu, brankáři.

Až v 74. minutě byl bezbrankový výsledek prolomen. Centr Gómeze doplachtil až k zadní tyči, kde byla hned trojice hráčů Valencie a Daniel Wass byl tím, kdo ho nakonec procpal za záda Ruie Silvy. Vedoucí branka Valencii hodně nabudila a i další minuty patřily domácím. Granada byla ve hře o body až do úplného konce, nakonec ale ještě jeden gól v nastavení inkasovala. Nejprve nebyl uznán další gól, tentokrát Kevinu Gameirovi a pak už to přišlo. V sedmé minutě nastavení prošel až k pokutovému území Ferrán Torres a povedenou ranou stvrdil výhru Valencie.

Deportivo Alavés - Real Valladolid 3:0

Branky: 26. Joselu, 32. Tomás Pina, 75. Lucas (pen.)

Alavésu se sice nedaří podle představ, na druhou stranu dokázal v posledních týdnech proměnit svůj stadion Mendizorrotza v solidní pevnost a platilo to i v sobotu po obědě proti Realu Valladolid. Depor se v prvním poločase prosadil dvakrát a po změně stran přidal ještě jeden přesný zásah. Výhra 3:0 ho zároveň posunula na průběžnou patnáctou příčku. Alavés zároveň neprohrál už čtvrté domácí utkání v řadě, naposledy tu nedokázalo zvítězit ani Atlético Madrid a ve 13. kole si tu vylámal zuby Valladolid.

Výhru slaví domácí zaslouženě, Depor svého soupeře přestřílel a už v prvním poločase si vytvořil víc než slušný náskok. V 19. minutě se ocitl v dosud největší příležitosti hlavičkující Laguardia a Masipa zachránilo břevno. O sedm minut později už takové štěstí při Valladolidu nestálo a Joselu z hranice vápna přesnou přízemní střelou k tyči poslal domácí do vedení. Navíc to netrvalo dlouho a Depor se ujal dvoubrankového vedení. Masip zaváhal, když neudržel centrovaný balón a Tomás Pina měl na brankové čáře snadnou úlohu. A nemuselo zůstat "jen" u dvou gólů, průnik Lucase Péreze skvěle zastavil Masip.

Valladolid prožil nepovedený první poločas a do druhého dějství přichystal hned dvojí střídání. Ve 49 .minutě byli hosté blízko kontaktnímu gólu, ale pokus z úhlu v podání Sandra Ramíreze zlikvidoval Pacheco na rohový kop. Realu se rozhodně nedala upřít snaha, gól však nepadl a čtvrthodinu před koncem bylo definitivně vymalováno. Rubén Alcaraz podkopl Duarteho a nenásledovalo nic jiného, než pokutový kop. Lucas Pérez ho tvrdou střelou k tyči proměnil a stanovil konečný výsledek 3:0.

Real Sociedad - CD Leganés 1:1

Branky: 63. Mikel Merino - 78. Youssef En-Nesyri

Real Sociedad překvapivě získal z utkání s Leganésem jen bod, který je jednoznačně vítězstvím hostí. Remízu jim v závěru zajistil Youssef En-Nesyri.

Real Sociedad měl v pátek večer na vlastní půdě získat snadné tři body. Soupeři totiž patřilo až poslední místo v celé lize a jeho výkony budily ve fanoušcích provinčního celku spíš zlost než obdiv. Domácí navíc využili velmi silného tria v podání Portua, Josého Williana a Oyarzabala. Pravda, chyběl jim mladý talent Odegaard, ale i tak neměli mít s Leganésem potíže. Jenže všechno nakonec bylo trochu jinak.

Překonat brankáře Cuéllara totiž domácím hráčům dělalo nemalé potíže. Statný brankář a odvážná obrana hostí, to byly hlavní důvody toho, že se Real Sociedad tak těžko dostával ke střelbě. Ve 14. minutě se to pokusil prolomit útočník Willian José, který si skvěle naběhl do vápna a dostal tam dobrou nahrávku. Jenže opět zareagoval skvěle zasahující Cuéllar.

Ten musel o pár minut později na brankové čáře bleskově řešit umístěnou střelu, kterou se mu povedlo vytlačit na roh. Recia pak na druhé straně vychytal pozorný brankář Remiro Gargallo. Další průběh utkání a jakékoli další šance na krásnou hru dost komplikoval neustálý déšť, který se na San Sebastián snášel. Konec první půle poznamenalo také bojácné zdržování hry na obou stranách.

Pět minut po změně stran se bezbrankovou nudu snažil změnit ve vedoucí trefu Adnan Januzaj, který pálil velmi pohotově. Stejně tak však reagoval Cuéllar. La Real byl ale přeci jen o dost aktivnější a nakonec se vlastně po zásluze dočkal vedoucí branky.

Po hodině hry ji vstřelil Mikel Merino, který si naběhl na centr od Adnana Januzaje a přesnou hlavičkou poslal míč i přes dva bránící hráče do sítě.

Jenže Leganés zbraně nesložil. Čerstvý Guido Carillo se pokoušel prosadit hlavou po centru ze strany, jenže bránu těsně minul. Hosté se ale dočkali deset minut před koncem. Opět byl na začátku akce centr, tentokrát od Mesy. Na něj nejlépe zareagoval Youssef En-Nesyri a prudkou hlavičkou překonal brankáře Gargalla.

Závěr ještě opepřila červená karta pro hostujícího Rodriguese. Na skóre už se ovšem nezměnilo nic.