Bundesliga - souhrn 26. kola

17.03. 20:07

Dortmund vyhrál nad Herthou, ale v čele tabulky se dlouho neohřál. Bayern totiž rozstřílel Mohuč i díky hattricku Jamese Rodrigueze. Borussia Mönchengladbach potvrdila domácí trápení i proti Freiburgu a počtvrté v řadě před vlastními fanoušky nevyhrála. RB Lipsko vyhrálo na půdě Schalke a prohloubilo krizi vestfálského celku, Wolfsburg rozstřílel Düsseldorf. Brémy zaskočily Leverkusen...

Bayern Mnichov - 1. FSV Mainz 05 6:0

Branky: 3. Robert Lewandowski, 33. James Rodríguez, 39. Kingsley Coman, 51. James Rodríguez, 55. James Rodríguez, 70. Alphonso Davies

Tříbodový náskok Dortmundu na čele Bundesligy dlouho nevydržel. Bayern po razantní odpovědi znovu srovnal krok a šestibrankovou kanonádou do sítě Mohuče si alespoň částečně spravil chuť po vyřazení z Ligy mistrů. Bayern si rozdělil góly do obou poločasů a nejzářnější hvězdou byl tentokrát James Rodríguez, kolumbijský fotbalista zaznamenal hattrick.

Bayern Mnichov vypadl v Lize mistrů už nezvykle v osmifinále a ve zbytku sezony už mu nic jiného, než Bundesliga nebo DFB-Pokal nezbývá. Bavoři se na dálku přetahují o titul s Borussií Dortmund, takže toto utkání potřebovali bezpodmínečně zvládnout za tři body.

Tým trenéra Nika Kovače svého soupeře vůbec nešetřil a okamžitě ho začal přehrávat ve všech činnostech. V 5. minutě přesně odcentroval na kopačku Lewandowskiho David Alaba a Bayern díky jeho zásahu vedl 1:0. Zaplněná Allianz Aréna si brzy žádala druhý gól, ale musela si na něho chvíli počkat. Ve 35. minutě sklepl balón hrudí Goretzka a James Rodríguez střelou k tyči zvýšil na 2:0. Konečné poločasové skóre 3:0 pak dokonal parádní střelou k tyči Kingsley Coman.

Mohuč to měla na Bayernu hodně složité. Začátek utkání vůbec nezachytila a pak už se celý zápas jenom vezla. Domácí v 54. minutě zvyšovali už na 4:0, když si navedl balón na střelu opět James Rodríguez. Za další tři minuty už měl Kolumbijec na svém kontě hattrick. Brankáře Müllera potupil milimetrově přesný lobem a Bayern už vedl v zápase 5:0.

Nebohá Mohuč si zjevně přála co nejrychlejší konec utkání, ale její pohár hořkosti ještě dopit nebyl. Čtvrthodinu před koncem uzavřel dorážející Alphonso Davies střelecký účet utkání, který zněl pro hosty katastrofálně. Bayern zostudil Mohuč šesti brankami a s Borussií Dortmund má v tuto chvíli shodný počet bodů.

Eintracht Frankfurt - 1. FC Norimberk 1:0

Branky: 31. Martin Hinteregger

Fotbalisté Eintrachtu Frankfurt si po Interu Milán poradili i v domácí soutěži s Norimberkem a vyhráli opět 1:0. Jediná branka padla v prvním poločase a zasloužil se o ni Martin Hinteregger. Pro frankfurtský celek je to velice povedený týden. Ve čtvrtek si výhrou v Miláně zajistil postup do čtvrtfinále Evropské ligy a proti Norimberku si pro změnu upevnil páté místo. Na Ligu mistrů ztrácí už jen jeden bod.

Eintracht byl v souboji s Norimberkem favoritem, zároveň si ale byl dobře vědom, že hosté potřebují v boji o záchranu každý bod. Podle toho také vypadal začátek utkání, Norimberk měl první velkou šanci, jenomže hlavičkující Behrens poslal balón trestuhodně vedle. Pak už začaly přicházet šance domácího týmu, Paciencia stejně jako před ním Behrems netrefil svatyni a hlavičku Dannyho da Costy odvrátil Sebastian Kerk. Eintracht se konečně dočkal po půlhodině hry, kdy Luka Jović vymyslel krásnou přihrávku na Kostiće a ten ještě vyšperkoval akci přihrávkou na skórujícího Martina Hintereggera. Úvodní branka Eintracht uklidnila a Norimberk mohl odcházet z prvního poločasu s mnohem větším přídělem. Jednu branku domácích ale sudí neuznal, předtím Eintracht orazítkoval břevno a před koncem poločasu výtečně zasáhl Mathenia.

Domácí tým mohl ve druhém poločase několikrát navýšit vedení, ale Norimberk měl štěstí. V 58. minutě se Paciencia dostal k hlavičce a Norimberk podruhé zachránila branková konstrukce. Nebezpečný volej Dannyho Da Costy zase na poslední chvíli zablokoval Ewerton.

Bavorský celek se dostal do tlaku až v závěru utkání a Eintracht musel několikrát výrazně podržet brankář Trapp. Nejprve musel vyrážet střelu Knölla a posléze na rohový kop i střelu Behrense. Minutu před koncem nebyla Eintrachtu uznána branka, takže Norimberk byl ve hře o body až do závěrečného hvizdu. Poslední tým Bundesligy však na kýženou remízu nedosáhl a i tentokrát se vrací z Frankfurtu s nepořízenou.

Bayer Leverkusen - Werder Brémy 1:3

Branky: 75. Leon Bailey - 13. Max Kruse, 37. Milot Rashica, 90+5. Max Kruse

Bayer Leverkusen si v boji o Ligu mistrů připsal citelnou ztrátu, když doma trochu nečekaně podlehl Werderu Brémy 1:3. Die Werderaner zaskočili Bayer už v prvním poločase dvěma brankami a i když Jiřího Pavlenku čtvrt hodinu před koncem překonal Bailey, konečné slovo měl v nastavení Kruse.

Hosté začali v BayAreně dost zostra a už ve 4. minutě se musel pořádně činit brankář Hradecky, který zakročil proti výpadu Johannese Eggesteina. O několik minut později přišla další akce Werderu a tentokrát už gólová. Vše začalo už od Pavlenky a posléze pěknou akci zakončil Max Kruse po průnikové přihrávce Maximiliana Eggesteina.

Bayer se poměrně dlouho hledal a s první vážnější příležitostí přispěchal až ve 34. minutě, kdy dostal přihrávku do vápna Bailey, ale jeho rána byla na poslední chvíli zablokována. Leverkusen zůstával u balónu a po Bellarabiho centru nebezpečně, avšak těsně vedle hlavičkoval Volland. Domácí celek nebyl se svými možnostmi úspěšný a Werder nemilosrdně trestal. Ve 37. minutě rozjeli hosté novou akci u vlastního vápna a znovu jí dotáhli do zdárného konce. Po faulu na polovině hřiště ponechal hlavní sudí výhodu a Kruseho přihrávku zakončil Milot Rashica.

Kouč Werderu Brémy Florian Kohfeldt mohl být s prvním poločasem spokojen, zatímco na druhé straně barikády probíhala přesně opačná nálada. Leverkusen na nic nečekal a hned po obrátce vrhl na hrací plochu dvě čerstvé síly Havertze a Paulinha.

Domácí skutečně zvýšili tlak a výsledkem byly velké šance. Nejprve vstřelil neregulérní branku Havertz (hraní rukou) a po něm Baileyho střelu srazil jeden z obránců. Udeřit mohl i Werder ale Şahinovu střelu zastavilo břevno.

Každopádně u balonu byl častěji Leverkusen a tečovanou střelu Bendera musel vyškrábnout Pavlenka. Farmaceuti si vstřelit branku zasloužili a jejich chvíle přišla přesně čtvrthodinu před koncem, kdy se nádherně trefil z volného přímého kopu Leon Bailey! Jiří Pavlenka na jeho ránu do šibenice neměl žádný nárok.

Werder čekaly krušné časy, Leverkusen byl po kontaktní brance na koni a ještě více začal přitápět. Havertzova nebezpečná střela skončila těsně vedle a Baileyho pokus zatřepotal boční sítí. Kohfeldtovi hoši se museli až do samotného konce bránit a vysvobození přišlo v páté minutě nastavení, kdy do již neexistující obrany udeřil z brejku Max Kruse.

Hertha BSC - Borussia Dortmund 2:3

Branky: 4. Salomon Kalou, 35. Salomon Kalou (pen.) - 14. Thomas Delaney, 47. Dan Axel Zagadou, 90+2. Marco Reus

Borussia Dortmund zvládla přetěžké utkání v Berlíně, když na poslední chvíli strhla výsledek na svojí stranu. Hosté rozhodli ve čtvrté minutě nastavení, tedy v době, kdy Hertha už dohrávala bez jednoho hráče v poli. Hrdinou a autorem klíčové trefy se stal Marco Reus. BVB tak vede před Bayernem, který bude muset zareagovat.

Po vyřazení z Ligy mistrů zůstala Dortmundu už jen jediná soutěž a v ní dramatické dostihy o titul s Bayernem Mnichov. Schwarzgelben čekala na Olympijském stadionu v Berlíně náročná zkouška, domácí Hertha neustále střídá dobré výsledky se špatnými, ovšem s Dortmundem už dva zápasy neprohrála.

A Hertha vykročila i do domácího zápasu správnou nohou, i když nutno podotknout, že při první brance obdržela vydatnou pomoc od Romana Bürkiho. Brankář BVB neudržel pokus ze střední vzdálenosti v podání Mittelstädta a dorážející Salomon Kalou měl snadnou úlohu, takže Hertha vedla od 3. minuty 1:0. BVB okamžitě přepnulo na vyšší obrátky a výsledkem bylo dost šťastné vyrovnání. Thomas Delaney chtěl přihrávkou vysunout spoluhráče, jenomže do tohoto úmyslu zasáhl při bránění Rekik a na změnu směru nedokázal Jarstein adekvátně zareagovat.

Ve 24. minutě měli hosté obrovskou šanci strhnout vedení na svojí stranu. Ukázkový presink na polovině hřiště se rychle proměnil v nebezpečný kontr, ale Julian Weigl zakončil jen do nohou brankáře Jarsteina. Julian Weigl byl pak znovu středem pozornosti ve 35. minutě, kdy ve vlastním vápně zahrál rukou, takže Hertha měla k dispozici pokutový kop, který bezpečně bez problémů proměnil zkušený Salomon Kalou. Ještě do konce prvního poločasu mohl Dortmund opětovně vyrovnat, ale střelu Sancha z otočky vychytal Jarstein.

Před Borussií stál ve druhém poločase obtížný úkol, pokusit se v Berlíně otočit výsledek. Svěřenci Luciena Favreho začali jak nejlépe mohli a hned ve 48. minutě se dočkali vyrovnání. Po rohovém kopu se uvnitř vápna prosadil hlavou Dan-Axel Zagadou.

Utkání po vyrovnání na 2:2 gradovalo a k vidění byly velké šance na obou stranách. Nejprve Brunn Larsen donutil k zákroku Jarsteina a na druhé straně Grujić v tutovce orazítkoval tyčku Bürkiho branky. Po hodině hry se Hertha dožadovala pokutového kop po zákroku na Ondreje Dudu, ale sudí další penaltu nepískal.

Klíčová fáze zápasu přišla v jeho samotném závěru. Čtyři minuty před koncem zatáhl Torunarigha unikajícího protihráče, takže sudí musel tasit už druhou žlutou kartu a tím pádem i červenou. Dortmundu se naskytla krátká přesilovka, během které vrhl všechny síly do útoku. Hned o minutu později orazítkoval Delaney tyčku a další tlak Schwarzgelben nakonec skutečně přinesl vítězný gól. Ve čtvrté minutě nastavení posunul Sancho balón na Reuse, který poslal balón do sítě. Hertha emočně závěr nezvládla a další červenou kartu uviděl Vedad Ibišević, nicméně vliv na výsledek už to nemělo. Dortmund urvala v Berlíně výhru a bude čekat, jak zareaguje Bayern.

Schalke 04 - RB Lipsko 0:1

Branky: 14. Timo Werner

Ve 26. kole Bundesligy na sebe narazila dvě mužstva s naprosto jinými starostmi. Schalke zažívá tragickou sezónu a bojuje o udržení, zatím co hosté s Lipska míří do Ligy mistrů. Po dnešním zápase je šťastnější Lipsko, neboť se mu podařilo Gelsenkirchen vyloupit gólem z úvodu zápasu.

Schalke v týdnu utrpělo drtivou porážku 0:7 na půdě Manchesteru City v odvetě osmifinále Ligy mistrů, proto do tohoto zápasu nastupovalo v podstatě s povinností vynahradit svým fanouškům strašný zážitek z úterního večera. To se domácím fotbalistům nepodařilo a tak se po další prohře momentálně nachází na patnácté příčce tabulky s náskokem pouhých tří bodů na šestnáctý Stuttgart držící vstupenku do baráže o udržení.

Lipska se evropské poháry již netýkají, takže měli jeho fotbalisté celý týden na přípravu pro tento zápas - a očividně to přineslo ovoce. Díky tomuto vítězství přeskočili v tabulce Mönchengladbach a drží se na skvělém třetím místě s náskokem dvou bodů na zmíněná "Hříbata".

Teď už ale k samotnému zápasu. Výsledek mohl být úplně jiný nebýt (správně) neuznaného gólu Schalke hned ze 2. minuty zápasu pro ofsajdové postavení Marka Utha. Ve 14. minutě ale udeřili hosté na druhé straně. Po centru od pravé postranní lajny se do zakončení dostal Timo Werner, kterého nejprve vychytal brankář domácích Nübel, na dorážku stejného hráče byl už ale krátký - 1:0.

Ve 37. minutě mohl další gól do sítě svěřenců nového trenéra Stevense přidat Poulsen, mířil však těsně vedle. To samá platilo i pro pokus domácího Serdara ze 75. minuty a tak zápas skončil hubeným vítězstvím Lipska 1:0.

Schalke v příštím kole čeká venku Hannover, který musí stůj co stůj porazit, pokud to ze záchranou myslí vážně. Lipsko doma přivítá Herthu, proti níž bude chtít udržet sérii skvělých výsledků a upevnit si tak své postavení v tabulce hned za vedoucím tandemem Dortmund - Bayern.

VfB Stuttgart - TSG Hoffenheim 1:1

Branky: 66. Steven Zuber - 42. Andrej Kramarić

Stuttgart dokázal na domácí půdě v rámci 26. kola Bundesligy vybojovat remízu proti ambicióznímu Hoffenheimu. Domácím tato remíza může pomoct v boji o udržení, za to týmu hostí dnešní ztráta dvou bodů určitě nijak nepomůže v honbě za evropskými poháry.

"Švábi" dokázali potřetí z posledních čtyř zápasů bodovat. Díky tomu se pomalu, ale celkem jistě na šestnácté, barážové příčce vzdalují sedmnáctému Hannoveru a začínají dýchat na záda patnáctému Schalke, na nějž nyní ztrácí už jen tři body.

Svěřenci trenéra Nagelsmanna nedokázali navázat na výhru s Norimberkem a od evropských pohárů se začínají ocitat dál a dál. Pokud se Leverkusenu i Frankfurtu podaří ve svých utkáních zvítězit, bude Hoffenheim na poslední místo zajišťující účast v Evropské lize ztrácet již sedm bodů.

Zápas byl plný zajímavých situací, první z nich přišla už v 6. minutě, kdy na míč před brankou jen tak tak nedosáhl hostující Belfodil. V 17. minutě vyslal jedovatou střelu na bránu Stuttgartu Demirbay, domácí brankář Zieler ji však dokázal zlikvidovat. Ve 36. minutě měl na kopačkách první gól Kramarič, Zuber ale jeho střelu zablokoval. Hned minutu na to se do své první šance dostali také domácí, bohužel pro ně trefil Beck pouze tyč.

Tak úřadovali opět hosté - a tentokrát už úspěšně. Ve 42. minutě Belfodil předložil míč před prázdnou bránu Kramaričovi a ten se nemýlil - 0:1. Tři minuty po poločasové pauze mohl náskok hostů zvýšit Kadeřábek, hlavičkoval ale jen do tyče. V 66. minutě tak přišla odplata Stuttgartu. Po centru z pravé strany se dostal ve vápně k míči Beck, který poslal přihrávku před bránu přímo na osamoceného Zubera, jenž si s nečekanou příležitostí věděl rady a srovnal stav utkání na konečných 1:1.

Pro domácí je tato remíza velmi důležitá a dodá jim sebevědomí v dalších kolech během z daleka ne straceného boje o udržení. Další zápas sehrají na stadionu Frankfurtu. Hoffenheim bude chtít udržet naživu naději na účast v evropských soutěžích v příští sezóně, proto bude chtít tuto dvoubodovou ztrátu napravit hned v příštím kole, kdy doma přivítá v důležitém zápase Leverkusen.

FC Augsburg - Hannover 96 3:1

Branky: 65. Sergio Córdova, 79. Jonathan Schmid, 86. André Hahn - 8. Hendrik Weydandt

Augsburg zvítězil po katastrofálním prvním poločase nad Hannoverem 3:1. Pomohl mu obrat z druhé půle.

A prohra je pro Hannover značně problematická. Po šestadvaceti odehraných zápasech je totiž se čtrnácti body předposlední a alespoň na baráž v podobě šestnáctého místa ztrácí šest bodů. Poslední Norimberk je pouhý jeden bod za Hannoverem.

Augsburg se díky prohře Schalke s Lipskem posunul na čtrnáctou příčku, na které je v tuto chvíli s pětadvaceti body. Na přímý sestup má tedy Augsburg komfortní náskok jedenácti bodů. Přesto musí svěřenci trenéra Bauma o udržení ještě bojovat, nutno podotknout že méně než jejich soupeř z Hannoveru.

A navzdory roli outsidera utkání to byl právě Hannover, kdo opanoval první poločas. Už ve 4. minutě střílel z krátké vzdálenosti Jonathas, jehož střelu ale na poslední chvíli zablokoval jeden z domácích obránců. To o necelé čtyři minuty později se už stav utkání měnil.

V 8. minutě si našel ve vápně Augsburgu odražený míč Weydandt a chladnokrevně hlavou zakončil do odkryté části brány. Ani vstřelený gól však Hannoveru nestačil a stále stupňoval tempo zápasu.

Ve 12. minutě mohl druhý gól přidat Weydandt, o dvě minuty později se zase netrefil Nicolai Müller. První půle byla plně pod taktovkou Hannoveru, který už se ale nedokázal gólově prosadit a do kabin se tedy šlo za stavu 0:1.

O přestávce měl asi v kabině důrazný proslov trenér domácích Baum, do druhé půle totiž naskočil úplně jiný Augsburg. A v 65. minutě se podařilo domácím srovnat, když se silově probojoval k míči Cordova a zakončil hlavičkou. A o chvíli později šel Augsburg do vedení.

V 78. minutě zahrávali domácí přímý volný kop, k němuž se postavil Jonathan Schmid a vyslal dalekonosnou střelu, které skončila až v bráně u levé tyče. Poslední naději Hannoveru na body mu vzal v 86. minutě André Hahn, jenž využil geniální přihrávku Dansa, když jeho dělovka skončila přímo v bráně. Výsledkem 3:1 zápas i skončil, Augsburg si však musí dávat pozor na laxnost z prvního poločasu.

VfL Wolfsburg - Fortuna Düsseldorf 5:2

Branky: 34. Admir Mehmedi, 54. Wouter Weghorst, 57. Robin Knoche, 59. Wouter Weghorst, 88. Wouter Weghorst - 30. Kaan Ayhan, 65. Benito Raman

Wolfsburg dokázal zvítězit 5:2 nad nováčkem z Düsseldorfu a je pouhých pět bodů od účasti v Lize mistrů. Düsseldorf má i přes prohru solidní náskok na sestupové pásmo.

Wolfsburg je díky vysoké výhře se dvaačtyřiceti body sedmý, šestý Leverkusen má přitom stejně bodů, zbývá mu ale ještě odehrát zápas šestadvacátého kola, který budou hráči i fanoušci Wolfsburgu určitě pozorně sledovat.

Düsseldorfská Fortuna je s jednatřiceti body dvanáctá a na přímý sestup má náskok sedmnácti bodů. Po ne příliš vydařeném podzimu se na jaře zvedla a s největší pravděpodobností si dojde pro udržení mezi německou elitou.

První gól dal přitom právě Düsseldorf. Ve 30. minutě se z přímého volného kopu prosadil Kaan Ayhan, jehož střela skončila v levém rohu Casteelsovy brány. Odpověď Wolfsburgu však neměla dlouhého trvání.

Ve 34. minutě domácí Mehmedi zblízka přeloboval hostujícího brankáře Rensinga a byla srovnáno. Do kabin se k poločasové přestávce šlo za vyrovnaného stavu, v druhé půli však Wolfsburg jasně prokázal svou zkušenost a dominanci.

V 54. minutě se trefil z dorážky domácí Weghorst, o tři minuty později se trefil po Weghorstově přihrávce Knoche. O další dvě minuty později se znovu trefil Weghorst a stav utkání už byl 4:1.

V 65. minutě se sice hostům podařilo snížit díky gólu Ramana, nic víc už ale se zápasem udělat nedokázali. Ba naopak, dvě minuty před koncem dokonal svůj hattrick Weghorst, když překonal düsseldorfského brankáře hlavou z bezprostřední blízkosti. Do konce zápasu se už nic zásadního nestalo a fanoušci Wolfsburgu mohou slavit vysokou výhru.

Borussia Mönchengladbach - SC Freiburg 1:1

Branky: 16. Alassane Pléa - 10. Vincenzo Grifo

Samozřejmě to ovšem není ztráta fatální. Vždyť předskočit v tabulce může Heckingův tým po šestadvacátém kole pouze RB Lipsko. To navíc hraje proti Schalke, které má nového kouče, před kterým se hráči budou chtít vytáhnout.

Situace v Borussia-Parku se začala vyvíjet pro domácí nesprávným směrem už po deseti minutách hry. Pascal Stenzel přihrával z pravé strany po zemi na hranici pokutového území, kde se do balónu opřel z první Vincenzo Grifo a díky významné spolupráci s levou tyčí Sommerovy svatyně se mohl radovat ze svého čtvrtého gólu v sezóně - 0:1.

Vedení hostům vydrželo pouhopouhých šest minut. Potom Zakaria výtečně prostrčil na nabíhajícího Thorgana Hazarda, který stál uvnitř malého čtverce, když přihrával před bránu, kde v obležení pěti protihráčů stál de facto akorát Alassane Pléa. Bývalý hráč francouzského Nice se v premiérovém bundesligovém ročníku prosadil už pojedenácté - 1:1.

Další střela patřila jeho spoluhráči Jonasi Hofmannovi, jenže o kousek minula zařízení. V šestatřicáté minutě se po rohovém kopu Waldschmidta dostal do zakončení znovu Grifo a Yann Sommer se nemusel příliš namáhat, protože hostující záložník mu poslal kulatý předmět přímo do náruče. Do šaten tedy šli spokojenější fotbalisté hájící barvy SC.

Po změně stran Hříbatům zoufale vázla finální přihrávka. Teprve až v 64. minutě se osmělil zase Hofmann. Ani čerstvé síly nedokázaly s průběhem zápasu cokoliv udělat, takže Gladbach musí doufat, že proti Düsseldorfu předvede kvalitnější výkon. Freiburg po reprezentační přestávce přivítá na Schwarzwald-Stadionu Bayern Mnichov.