Barcelona postupuje do finále Superpoháru. Real Sociedad nezvládl penalty

14.01. 08:24

První semifinále Superpoháru bylo hodně dramatické a pokud jste noční ptáci, určitě jste si to museli užít. Pro obě jedenáctky to ale bylo hodně vyčerpávající, protože rozuzlení nepřinesla ani základní hrací doba, ani prodloužení, ale až penalty. A v těch byli lepší Koemanovi svěřenci.

Barcelona se dnes musela trochu překvapivě a na poslední chvíli obejít bez zraněného Lionela Messiho. Místo něj vyběhli na trávník hráči, kteří se zas tak často do hry nedostávají. Šanci dostali Dembélé, Mingueza, Pedri nebo Busquets. "Domácí" Real Sociedad se spoléhal především na sehrané ofenzivní trio Portu, Isak a Oyarzabal.

První minuty zas tak moc ofenzivní krásy nenabídly a vládla především nepřesnost. La Real pozičně velmi dobře bránil, čímž Barceloně ztěžoval její ofenzivní výpady. První šanci naopak vymysleli hráči ze San Sebastiánu. Mikel Oyarzabal v sedmnácté minutě vymyslel krásnou průnikovou nahrávku do uličky na nepokrytého Alexandera Isaka. Ten sprintoval s míčem do vápna, jenže v něm mu parádním zákrokem radost pokazil dobře vybíhající brankář Ter Stegen.

Barcelona si sice nepřipravila žádnou větší šanci, ale opticky začala mít navrch. Míč soupeři prakticky nepůjčovala a osmělovala se aspoň střeleckými pokusy jako v případě Pedriho, Griezmanna (někdejší dlouholetou oporou právě Realu Sociedad) nebo Alby. A úsilí se Kataláncům brzy vyplatilo. Braithwaite výbornou přihrávkou uvolnil po levé straně Griezmanna, jenž se rozhlédl a centroval před bránu. Tam si nabíhal Frenkie de Jong a i když byl trochu v záklonu, dokázal dostat míč pod břevno - 1:0 pro Barcelonu.

Druhá půle ale favoritovi vůbec nevyšla. Po pouhých čtyřech minutách totiž sudí Munuera Montero viděl ve vápně ruku De Jonga po centru ze strany, takže odpískal pokutový kop. Ten mu nakonec potvrdil i videorozhodčí, takže Mikel Oyarzabal mohl střílet. Vybral si - na rozdíl od brankáře Ter Stegena - správnou stranu, takže La Real okamžitě srovnal.

Jenže pak se z utkání šance zcela vytratily. Ani jeden tým si žádnou větší příležitost ke gólu nevypracoval, byť se postupem času základní jedenáctka notně obměnila. Kvůli nepřesnostech na obou stranách se tedy šlo do prodloužení. Barcelona mohutně vystřídala, ale stejně mohla inkasovat. V 94. minutě totiž Joseba Zaldúa vypálil velmi přesnou ránu a jen díky umění Ter Stegena, který se včas vymrštil, nepadl gól.

Stejně jako na druhé straně, kde se Dembélé sice skvěle uvolnil přes Le Normanda, ale pak poslal jen slabou střelu do středu brány. Druhé prodloužení se neslo ve znamení Adnana Januzaje. Nejprve spálil obrovskou šanci Griezmann, který sám před Remirem pálil z voleje jen do něj. Následně se Januzaj dostal do skvělé příležitosti po pasu od Oyarzabala, jenže vypálil slabě. Další zakončení mu zlikvidoval Ter Stegen. A do třetice pálil Januzaj z přímého kopu jen do tyče! Následovaly penalty. A protože v nich La Real dvakrát selhal, Barcelona poslední penaltou Puiga vyhrála a zahraje si finále!